Keynote speech: Strukturalne zapóźnienie: Przyszłość rynku pracy w niebezpieczeństwie
Prorocze w swej wymowie dzieło Klausa Schwaba, zatytułowane Czwarta rewolucja przemysłowa, koncentruje się w większym stopniu na postępie w dziedzinach komunikacji i łączności niż na postępie technologicznym. Bariery w komunikacji i łączności można przypisać temu, co Matilda Riley nazywa strukturalnym zapóźnieniem – sytuacji, w której skostniałe instytucje społeczne nie tworzą szans dla członków będących przedstawicielami coraz większej populacji o rosnących wpływach i potędze gospodarczej. Dzieje się tak, gdy powszechnie obowiązująca filozofia nie nadąża za postępem technologicznym i gospodarczym. Twierdzę, że wiedziemy prym w XXI wieku, choć nasze nastawienie jest rodem z poprzedniego stulecia. Choć większość publikacji dotyczących pracowników przyszłości koncentruje się na zagadnieniach związanych ze sztuczną inteligencją, dopiero zdolność bądź niezdolność organizacji do dostosowania się do potrzeb obecnych i przyszłych pracowników pokaże nam, jak to wszystko może wyglądać w rzeczywistości. Podczas tej sesji będziemy badać przyszłość rynku pracy w odniesieniu do: 1) Ponownego zdefiniowania stosunku do władzy 2) Potrzeby wprowadzenia nowych wskaźników produktywności 3) Barier w przekazywaniu wiedzy
Keynote speech: W jaki sposób przetwarzanie przestrzenne i augmentacja sensoryczna mogą przekształcić przyszłość rynku pracy?
Jaki wpływ na miejsce pracy ma połączenie świata wirtualnego i fizycznego? Jak możemy rozwijać i wykorzystywać technologie rzeczywistości mieszanej do tworzenia nowych sposobów myślenia i form kreatywności? W jaki sposób można wykorzystać sztuczne zmysły do poszerzenia zakresu naszej percepcji rzeczywistości? W jaki sposób technologia może nam pomóc w spełnieniu zasadniczych warunków pracy kreatywnej, takich jak utrzymanie dobrego stanu zdrowia psychicznego? Jak możemy złagodzić skutki ideologii produktywności, aby uniknąć problemu Hikikomori? W jaki sposób automatyzacja może stać się atutem, zamiast stanowić zagrożenie? Te tematy i zagadnienia będą badane w ramach szeregu projektów TEL (Technology Enhanced Learning), w tym WEKIT ECS, który jest nowo utworzoną spółką spin off niedawno zakończonego projektu „[WEKIT] Wearable Experience for Knowledge Intensive Training” http://wekit.eu. Projektowi WEKIT przyznano dotację w wysokości 2,8 mln euro w ramach programu „Horyzont 2020” na stworzenie „Wearable Experience” (WE) – całkowicie nowej formy mediów.