Oskar Zięta
Firma: Zięta Prozessdesign Sp. z o.o.
Stanowisko: architekt, projektant, założyciel
Firma: Zięta Prozessdesign Sp. z o.o.
Stanowisko: architekt, projektant, założyciel
Architekt, designer, artysta i innowator.
Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Szczecińskiej w 2000 roku. Następnie otrzymał stypendium naukowe na Politechnice Federalnej w Zurychu, gdzie rozwinął swoje umiejętności
w projektowaniu sterowanym komputerowo i nowoczesnych technologiach produkcyjnych. Uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu, na którym pozostał jako wykładowca.Obecnie prowadzi wydział wzornictwa przemysłowego na poznańskiej SOF (School of form).
Laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu. Autor technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego - FiDU, w której tworzy kolekcję unikatowych mebli i obiektów artystycznych oraz szuka zastosowań w przemyśle. Jego stołek PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) to ikona designu z 2008r, jest prezentowany w wielu muzeach świata jako stołek przyszłości.
Znany również z realizacji największych obiektów w technologii free formingu jakimi są Instalacja WIR
w Galerii Północnej w Warszawie i NAWA na wrocławskim Ostrowiu Tumskim, nominowana do nagrody Miesa van der Rohe roku 2019. Pozostałe obiekty artystyczne to KONICZYNA rzeźba dla inwestycji West Link, TAJDO instalacja rzeźbiarska we foyer Hotelu Europejskiego, SWIETLIKI dla inwestycji Holm House, Skanska.
CEO założonej przez niego w 2010r. firmy Zieta Prozessdesign, z siedzibą we Wrocławiu. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół składający się z architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, inżynierów i technologów, ale i osób pracujących przy produkcji i realnych wdrożeniach przemysłowych. Ich stałymi współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin. Firma zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy m.in. FiDU i 3+ oraz ich aplikacją w nowoczesnej architekturze, inżynierii i designie w ramach komórki FiDU Innovation Lab.
Posiada również kolekcje designerskie pod marką “zieta” oraz “zieta out of ordinary” oraz marki meblarskie “Pakiet” i “3+”, które projektuje Zieta Design Studio. Firma realizuje własne projekty,
jak i zlecenia zewnętrzne poprzez własną fabrykę w Zielonej Górze.
Cyfrowe miasta. Perspektywa 2050: 9 miliardów ludzi na Ziemi, z czego 70 proc. w aglomeracjach. Czy „smart cities” spełnią oczekiwania mieszkańców?
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIOglądasz archiwalną wersję strony EEC Startup Challenge.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie